Czas nas uczy pogody

publicznosc

Tradycyjnie od lat Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. organizuje raz w roku koncert dedykowany Darczyńcom, którzy 1% podatku przekazali na rzecz tego Stowarzyszenia. Koncert taki odbył się w dniu 26 kwietnia 2017 r. w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. ul. Drzymały 26. Program poprzedziła prezentacja multimedialna na ekranie wyeksponowanym przed sceną.

scena
Scena przed rozpoczeciem programu

W przygotowaniu koncertu wzięły udział aż trzy stowarzyszenia:
 1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.,
 2. Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
 3. Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp.

scena
Wykonawcy programu w komplecie

Na program złożyły się autorskie interpretacje utworów poetyckich, piosenki śpiewane przez wokalistów, a także ekspozycja prac plastycznych. Połączenie w jedno spójne dzieło trzech dość licznych i różniących sie od siebie żywiołów to zadanie karkołomne. Podjął się go jednak twórca i reżyser programu w osobie Czesława Gandy – Prezesa gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp. Nie była to pierwsza okazja do współpracy trzech wymienionych wyżej organizacji. Podobny koncert odbył się wcześniej w Zielonej Górze z okazji Walentynek. Scenę zaaranżowano na podobieństwo kawiarni. Były stoliki nakryte obrusami, przy których siedzieli uczestnicy programu, był też kelner w tradycyjnym stroju, w którego rolę wcielił się, wspierany przez Milenę Rucką, Roman Habdas, mający w tej profesji długoletnie doświadczenie.

technika
Ostatnie przygotowania techniczne

Tytuł programu odzwierciedlający jego klimat zaczerpnięty został z piosenki finałowej z muzyką Krzesimira Dębskiego do słów Jacka Cygana. Prezentowane teksty i piosenki skłaniały do refleksji nad przemijaniem, urokiem codzienności, czerpaniem z życia każdej chwili, przyjmowaniem z optymizmem tego, co niesie nam każdy dzień.
Życie nie składa się z samych radości, sztuką jest umiejętność odnajdywania pozytywnych wartości w każdym zdarzeniu, które niesie nam los.
Program rozpoczyna wokalistka Marzena Szumlańka-Śron piosenką z muzyką Seweryna Krajewskiego do słów Agnieszki Osieckiej pod tytułem "Nie żałuję"
"Że w tym kraju przeżyłam
Tych parę trudnych lat
Nie żałuję
Że na koniec się dowiem
Ot tak się toczy świat
Nie żałuję
Że nie załatwią mi urlopu od pogardy
I że nie zwrócą mi uśmiechu jak kokardy
Pieszczoty szarej tych udręczonych dni
Nie żal mi,
nie żal mi
"

solistka
Przy mikrofonie Oliwia Królikowska

Oprócz wykonawców z dwóch Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czyli ludzi "wcześniej urodzonych" w programie biorą też udział wykonawcy młodego pokolenia, ba, nawet solistki nastolatki - Oliwia Królikowska i Milena Rucka. Program jest przez to bardziej urozmaicony i uniwersalny. Dotyka problemów i spraw nie tylko ludzi starszego pokolenia, ale i tych bardzo młodych. Są "Wakacje z blondynką", piosenka "Przez twe oczy zielone oszalałem" - wyśpiewane przez Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest piosenka "Chcę do Bodzia" w wykonaniu Mileny Ruckiej, w której solistka z uporem i determinacją, nie licząc się z opinią mamy, taty, babci, itd. powtarza refren:
Ja chcę do Bodzia, chcę do Bodzia,
no bo w modzie są najbardziej teraz Bodzie,
choć coś stoi na przeszkodzie,
ja się będę bawić z Bodziem,
no bo z Bodziem żyję w zgodzie,
on nie wierzga i nie bodzie,
ja chcę z Bodziem, ja chcę z Bodziem,
ja chcę z Bodziem...dialog
Poetycki dialog

Nieśmiertelny temat uczuć, emocjonalnych relacji między kobietą i mężczyzną nabiera przez to różnych barw i odcieni. Są poetyckie dialogi obrazujące nawiązywanie bliższych kontaktów z ludźmi szukającymi uczucia. Czasem zwyczajny telefon od bliskiej osoby z pytaniem "jak się czujesz?" sprowadza nasze myśli na inne tory i skłania do zwierzeń. Przeżywając takie sytuacje sami nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na proste pytanie, dlaczego tak się dzieje?
Wszędobylskie telefony komórkowe, które na dobre zadomowiły się w naszej codzienności też mogą być sprawcami zabawnych sytuacji. Jeśli na liście kontaktów są dwa Michały, trudno przecież rozpoznać, który z nich to mąż, a który to szef. Który jest duży, a który mały. Któremu można impulsywnie i swobodnie "nawrzucać", a z którym należy rozmawiać raczej grzecznie i powściągliwie. A jeśli Michały się nam pomylą, co wtedy?

dialog
"Rzeko szemrzaca, siostro moja" - a ty "idź w swoją stronę, idź"
Krystyna Woźniak i Marzena Szumlańska - Śron

Są w programie okazje do poważniejszej refleksji nad upływem czasu, trudnymi sytuacjami zmuszającymi do wyjazdu z kraju "za chlebem". Jest też intrygujący dialog z motywami cygańskimi poetki Krystyny Woźniak i solistki Marzeny Szumlańskiej-Śron.
Wreszcie piosenka finałowa "Czas nas uczy pogody", której refren śpiewają wszyscy wykonawcy.

Czesław Ganda
Reżyser Czesław Ganda przy pracy

W programie poetycko - muzycznym pt."Czas nas uczy pogody" udział wzięli: poeci i muzycy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp oraz poeci z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

wszyscy
Wykonawcy programu w komplecie

Poeci:
 1. Łucja Fice - Gorzów Wlkp.
 2. Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt - Gorzów Wlkp.
 3. Katarzyna Jarosz- Rabiej - Zielona Góra
 4. Barbara Konarska - Zielona Góra
 5. Ferdynand Głodzik - Gorzów Wlkp.
 6. Janina Jurgowiak - Gorzów Wlkp.
 7. Witold Stankiewicz - Zielona Góra
 8. Ewa Kwaśniewicz – Zielona Góra
 9. Krystyna Woźniak - Gorzów Wlkp.
 10. Roman Habdas - Gorzów Wlkp.
 11. Tadeusza Dziadosz - Gorzów Wlkp.
 12. Grażyna Zarębska - Gorzów Wlkp.

chór
Wspólny śpiew

Wokalistki:
 1. Marzena Szumlańska-Śron - Gorzów Wlkp.
 2. Milena Rucka - Gorzów Wlkp.
 3. Oliwia Królikowska - Gorzów Wlkp.
 4. Zespół wokalny z UTW w Gorzowie Wlkp. prowadzony przez Stanisława Węgrzyna
Eksponowano malarstwo sekcji plastyki Uniwerytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
scenariusz: Krystyna Woźniak
kierownictwo muzyczne: Czesław Ganda
kierownictwo organizacyjne: Samorząd Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
kierownictwo techniczne: Rafał Stećków
realizacja dźwięku, światła: Sergiej Sokołow
reżyseria: Czesław Ganda
Program został przygotowany i zrealizowany przez:
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp.
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.

Tekst: Ferdynand Głodzik
Zdjęcia: Barbara Krupecka