Był taki dzieńsala
Publiczność dopisała, na pierwszym planie Chór "Uniwerek"

Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp mają zaszczyt zaprosić na OPŁATKOWE SPOTKANIE Z KOLĘDĄ 28 grudnia 2016 r. o godz. 15,00.
Poszliśmy. Sala audytoryjna wojewódzkiej biblioteki stopniowo zapełnia się.Trzeba postarać się o dostawki. Publiczność zróżnicowana wiekowo i statusem społecznym - od dostojnych gości do skromnego przedszkolaka.

ganda
Gości wita Prezes Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury
i Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Czesław Ganda

Z zaproszeń skorzystali: Krystyna Sibińska – posłanka na Sejm RP, Marcin Baliński – dyrektor Biura Wojewody, Jacek Wójcicki – prezydent Gorzowa Wlkp., ks. prałat Zbigniew Kobus – proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Jan Kaczanowski – wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ewa Hornik – dyrektor Wydziału Kultury i Sportu w Gorzowie Wlkp. Ponadto przybyli goście Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze z udziałem chóru Moderato pod dyrekcją Bernarda Grupy, goście UTW ze Strzelec Krajeńskich, Kostrzyna, Witnicy, Bogdańca. a także organizacje seniorów z Santocka i Frankfurtu nad Odrą.

uniwerek
Chór "Uniwerek"

Prezes UTW w Gorzowie uroczyście powitał zebranych i w podniosłej atmosferze chór Uniwerek z gorzowskiego UTW pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego zaprezentował trzy kolędy a młodziutka Milena Rucka delikatnym ale silnym głosem zaśpiewała piękną kolędę „Mizerna cicha”. Od razu zrobiło się serdecznie jak w domu przy choince. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak dobrze to wiedział, gdy w liście do Prezesa UTW pisał: „Święta Bożego Narodzenia to szczególne dni w tradycji religijnej i kulturowej, w których ludzie jednoczą się oraz stają Rodziną (…) W tych szczególnych, świątecznych dniach ludzie są blisko siebie, zapominają o trudnościach i bolączkach .”

kaleja
Najmłodsza poetka z RSTK Beata Kaleja

tak właśnie się stało – codzienność odpłynęła. Z życzliwą uwagą wysłuchaliśmy wiersza Krystyny Woźniak „Jedno marzenie” w interpretacji autorki oraz przepięknej kolędy „Cicha noc” wyśpiewanej przez Marzenę Szumlańską – Śron. Tu reżyser przewidział zabawę. Wyjaśnił, na czym ona polega, wszyscy zrozumieli, bo zadanie było proste i…gruchnęło wspólne śpiewanie kolęd: „Przybieżeli do Betlejem” i królowa polskich kolęd z pięknym tekstem Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi” Wyśpiewaliśmy chyba wszystko, co można było wyśpiewać równo, energicznie, radośnie. Nawet niemieccy goście usiłowali się włączyć a szczególnie łatwo im to przyszło przy kolędzie „Cicha noc”, przecież to ich kolęda. „Stile nacht” jest dobrze znana na całym swiecie. Wspólny śpiew stał się częścią programu.

duet
Rodzinny duet

Dla odpoczynku zaimprowizowanego chóru Roman Habdas odczytał humoreskę swojego autorstwa „Wigilijne zapachy”, Oliwia Królikowska odśpiewała „Jezus malusieńki” i czteroletni ale odważny Ignaś Tymszan z Przedszkola Miejskiego nr2 w duecie z tatą Piotrem odśpiewali wspólnie „Wśród nocnej ciszy”. I znów karaoke.

milena
Milena Rucka

Teraz Beata Kaleja odczytała wiersz swojego autorstwa „Zapach Wigilii”i chór Moderato z Zielonej Góry pod dyrekcją Bernarda Grupy wykonał „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Radość dziś nam nastała” i „Gwiazdkowa noc”. Poetka Grażyna Zarębska wygłosiła wiersz „Wigilia” a Milena Rucka odśpiewała „Pierwsza Gwiazda”. I wspólne śpiewanie! Po nim Ferdynand Głodzik wygłosił lekkim humorem zabarwiony wiersz „Ludzkim głosem” zaś Oliwia Królikowska zaśpiewła „Uciekali” i Janina Jurgowiak zaprezentowała swój najnowszy wiersz „Hej kolęda”. Jeszcze Marzena Szumlańska – Śron odśpiewała „Znak pokoju”, zabrzmiało karaoke i na zakończenie proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Zbigniew Kobus udzielił wszystkim błogosławieństwa a zebrani podzielili się opłatkiem.

oplatek
Niewinny opłatek bieleje szczerością prostych życzeń

Przeszliśmy do sali konsumpcyjnej, żeby wzmocnić siły herbatą, kawą, świątecznym ciastem, żeby podzielić się wrażeniami z tego pięknego spotkania, którym sprawnie pokierował Czesław Ganda i którego artyzm skutecznie podkreślili: Kamil Ziomek – akustyk. Jarosław Stawarski – operator świateł i Arkadiusz Krupa prezenter multimedialny.
Tekst: Janina J. Jurgowiak
Zdjęcia: Ferdynand Głodzik