Wspólne spotkanie opłatkowe

grupa

W dniu 29 grudnia 2015 roku w w MCK „Zawarcie” przy ul. Wawrzyniaka odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Obydwie organizacje – różniące się nieco charakterem swej działalności jak i liczebnością, mają jednak wspólnego prezesa, którym jest Czesław Ganda. Niektórzy członkowie RSTK i UTW mają „podwójne członkostwo”, ponieważ udzielają się w obu tych organizacjach.

sala
Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania

Ta „Unia personalna” stała się już po raz wtóry przyczynkiem do zorganizowania wspólnego spotkania opłatkowego, aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. To okazja do spotkania dla wszystkich członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, a także do przełamania się opłatkiem i do złożenia sobie życzeń.

sala
Czesław Ganda i kształceni przez niego soliści z sekcji muzycznej RSTK

W części artystycznej wzięli udział soliści z sekcji muzycznej RSTK: Milena Rucka, Oliwia Królikowska, Łukasz Reks, Marzena Szumlańska - Śron, a z sekcji literackiej RSTK Krystyna Woźniak i Ferdynand Głodzik. Wystąpił też Chór Uniwerek z UTW, prowadzonyu od niedawna przez Szczepana Kaszyńskiego, oraz chór ze Strzelec Krajeńskich pod dyrekcją Tomasza Cichockiego.

oplatek
Opłatek czeka

Opłatek i poczęstunek dla wszystkich przygotował samorząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Alicji Markowskiej, wraz z członkami: Krystyną Kotek, Bożeną Amerską, Grażyną Czarnecką, Stefanią Kasztelan wraz z Bronisławem Sikorskim.

rucka
Solistka Milena Rucka

Najwięcej było jednak śpiewania wspólnego. Trudno w tak licznym gronie uczestników zachować atmosferę intymności ,czy kameralności, ale odczucie, że śpiewa się w licznym kilkusetosobowym chórze, też ma swój walor i swoją moc. Śpiewom towarzyszył podkład muzyczny a na ekranie wyświetlał się tekst.

oplatek
Czesław Ganda i Marzena Szumlańska - Śron

Tym potężnym chórem rzec by można dyrygował z pasją osobiście Czesław Ganda – muzyk pedagog z wykształcenia i z zamiłowania.

goscie
Od lewej: Prezes UTW Czesław Ganda, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Sylwia Beech,Prezydent Miasta Jacek Wójcicki oraz przedstawiciel Rady Miasta Jan Kaczanowski

Było też dzielenie się opłatkiem, okazja do złożenia sobie życzeń i kameralnych rozmów w przyjacielskim gronie. Były też życzenia od gości oficjalnych: Byli to: Jacek Wójcicki – Prezydent Miasta Gorzowa, Sylwia Beech, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, przedstawiciel Rady Miasta Jan Kaczanowski. Byli goście z UTW w Zielonej Górze, byli przedstawiciele Uniwersytetów z filii w Kostrzynie, Sulęcinie, Skwierzynie, a także z zaprzyjaźnionych UTW w Witnicy i Bogdańcu. Życzenia przesłała również pani minister Elżbieta Rafalska, przepraszając, że obowiązki nie pozwoliły jej uczestniczyć osobiście w spotkaniu.

goscie
Tadeusza Dziadosz i Barbara Pala

W licznym tłumie „braci studenckiej” Uniwersytetu Trzeciego Wieku trafiali się też członkowie RSTK, co widać na załączonych zdjęciach. Uczestnikom i współorganizatorom tj. Miejskiemu Centrum Kultury oraz Uniwersytetowi Trzeciego Wieku dziękujemy za wspólny wieczór, z nadzieją kolejnego takiego spotkania za rok.
Tekst: Ferdynand Głodzik
Zdjęcia: Agnieszka Latoszek i Ferdynand Głodzik

krysia
List do Świętego Mikołaja
Kochany święty Mikołaju,
pierwszy raz pisałam do ciebie pięć lat temu,
prosiłam o lalkę,
taką żeby dała się przytulać, kiedy jestem sama.
Jednak list gdzieś się zawieruszył,
Pewnie zła czarownica go porwała.
Lalki nadal nie mam.

Teraz nie o zabawkę proszę,
nie o słodycze, czy tableta.
Kochany święty Mikołaju,
pomóż mojej mamie wyzdrowieć.
i jeszcze jedno,
powiedz mojemu tacie,
on jest w niebie,
że bardzo za nim tęsknimy.
Krystyna Woźniak

* * *
Chodź zrobimy coś dobrego
dla zlęknionych i samotnych
niech się nikt nie boi złego
niech poczuje ciepła dotyk

Aby w wielu smutnych sercach
zakrzepiony lód odtajał
niech się wszyscy cieszą z wiersza,
niech uwierzą w Mikołaja

Nikt nie będzie więcej smutny
niech marzenia powracają.
skoro w lipcu bywa luty,
niechaj gwiazdka będzie w maju!

Ruszmy z posad świata bryłę
Wyśpiewajmy równo, składnie
niech co dobre rośnie w siłę,
a zło milknie i przepadnie.
Ferdynand Głodzik
fred