Chwalebne gędziarstwo
jagienka

Jagienka z Latoszy

Kolejne czwartkowe spotkanie Zakonu Gandystów zapowiadało się bardzo nietypowo. Kilka dni wcześniej Przemysław Sprawiedliwy udał się w daleką podróż do Grodu Warsa i Sawy, na zjazd rycerskich zakonów zwołany przez Hetmana Wielkiego Koronnego. Pawlusa z Serocka. Dobre kilka miesięcy wcześniej Hetman słał w tej sprawie przez umyślnych okólnik za okólnikiem. Na czwartkowe spotkanie nie przybyła również Lucella Gros Gados Della Ficia, gdyż idąc za głosem Wielkiego Szpitalnika, ponownie udała się w daleką zamorską wyprawę Krzyżową.
fred
Przecherus Fredny

Kilka minut przed magiczną godziną siedemnastą sala wielkiego refektarza świeciła właściwie pustkami. Po kątach rozsiadły się nieliczne białogłowy, którym towarzystwa dotrzymywał jedynie nadworny błazen Przecherus Fredny.
Nagle skrzypnęły wrzeciądze, i zza uchylonych masywnych drzwi ukazała się drobna schylona w ukłonie sylwetka Zenobiusa Cichapęka – nadwornego gędziarza Przemysława Sprawiedliwego, z nieodłącznym nieśmiałym uśmiechem na twarzy.
basia
Burbonia Laeticia

Witaj Zenobiusie, ożywiła się nagle Burbonia Laeticia. Doszły nas wieści, że na ostatnim turnieju twoje gędziarstwo cieszyło się wielkim powodzeniem.
O tak! Potwierdził Zenobius Cichapęk. Nagrodzono mnie pokaźnym trzosem dukatów, bowiem moje pieśni pochwalne zdobyły wielkie uznanie wśród dworzan.
vygibus
Genaus Vygibus herbu świszczypała

- Chyba raczej wśród gawiedzi – mruknął dyskretnie pod nosem Przecherus Fredny.
Zenobiusz Cichapęk puszczając tę uwagę mimo uszu, ciągnął dalej: Za pieśń pochwalną na cześć Przemysława Sprawiedliwego, zdobyłem laury w turnieju.
- Czy to ta pieśń, w której sławisz Przemysława Sprawiedliwego za to, iż tak szybko nauczył się być Przeorem naszego Zakonu i tak długo oraz miłościwie nam panuje? Zapytała dociekliwie Jagienka z Latoszy.
- Ta właśnie, potwierdził z dumą Zenobius Cichapęk.
Zdobyłem za nią trzecie miejsce w turnieju. Wyprzedził mnie jeno Majordomus Habdamus – niezrównany mistrz w opiewaniu cnót Przemysława Sprawiedliwego, oraz Genaus Vygibus herbu świszczypała, który potrafi naprędce napisać pieśń pochwalną na dowolny temat. Jakże to? Nie ukrywała zaskoczenia Jagienka z Latoszy – Dziady proszalne w naszej okolicy rozpowiadają, jakoby Genaus Vygibus zdobył w tym turnieju przedostatnie miejsce.
diana zabianka
Diana Synogarlica Żabianka

Na moment zapanowała błoga cisza, którą przerwała rezolutnie Diana Synogarlica Żabianka.
Wszystko zależy od tego kto liczył głosy i ilu gędziarzy brało udział w turnieju.
Gorzów Wlkp. 16.04.2015 r.


tekst: Ferdynand Głodzik
grafika: Krzysztof Mariusz Ciesielski i Ewelina Wieczorek