Czas: 12 kwietnia 2018 r. godzina osiemnasta, ale jeszcze widno. Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp., jedna z sal na parterze dobrze znana literatom. Wydarzenie: promocja tomiku poetyckiego „Życiopis” Krystyny Woźniak. Sala wypełniona tak dalece, że stół z napojami, kawą i herbatą trzeba było ustawić w osobnym pomieszczeniu.
Zebranych wita dyrektor W i MBP Sławomir Szenwald po czym przedstawia dzisiejszą bohaterkę, cytuje fragment recenzji warszawskiego literata, krytyka Leszka Żulińskiego z recenzji zamieszczonej w „Gazecie Kulturalnej” w styczniu b.r., który nazwał wiersze „reportażem poetyckim” z życia dzieci opuszczonych, porzuconych, skrzywdzonych.
Następnie na ręce autorki został przekazany list gratulacyjny pani Elżbiety Anny Polak -Marszałka Województwa Lubuskiego, Czesław Ganda, prezes gorzowskiego RSTK w kilu zdaniach przybliżył sylwetkę poetki, która jest współredaktorką kwartalnika „Własnym Głosem”, współorganizatorką programów poetyckich, jej wiersze można znaleźć w almanachach i w prasie krajowej i zagranicznej.
Otrzymywała liczne nagrody i odznaczenia a debiutowała w 2005roku. Towarzyszy jej Marzena Szumlańska – Śron popularna w środowisku wykonawczyni piosenek polskich i francuskich obdarzona ciepłym, głębokim altem. To ona rozpoczęła występ autorski Krystyny piosenką „Czas nas uczy pogody”. Potem wiersze czytane przez obie panie o lękach, biedzie, chorobach, sieroctwie. Piosenki śpiewane przez Marzenę Szumlańską – Śron ściśle korespondowały z prezentowanymi tekstami.
W realizacji programu pomogli: Arkadiusz Borkowski – odpowiedzialny za dźwięk, Sylwester Turski – oświetleniowiec, projekcję multimedialną opracowała Ewelina Wieczorek, a scenariusz i reżyserię Czesław Ganda.
Wydarzenie zostało przygotowane i perfekcyjnie przygotowane przez :
- Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury
- Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku
- Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.
Tomiki wierszy można było otrzymać darmo, ale liczni zebrani zapełniali puszkę drobnymi i całkiem pokaźnymi kwotami. Zebrało się tego ponad 800 złotych i wszystkie datki zostały przekazane na rzecz chorego sześciolatka Michałka G. z Bogdańca.
Notowała Janina J. Jurgowiak
I ja tam byłem
Gorzów Wielkopolski. Biblioteka Wojewódzka i Miejska im. Zbigniewa Herberta, 12 kwietnia 2018 r. tuż po godzinie osiemnastej. Pełna sala -wszystkie miejsca zajęte. Gaśnie światło, pozostają reflektory oświetlające stolik z bohaterką wieczoru poetycko muzycznego – Krysią Woźniak, autorką tomiku wierszy zatytułowanego „Życiopis”. Płyną słowa wzruszających wierszy, a w tle muzyka „podgrzewająca” nastrój. Są też piosenki pełne refleksji. Całość daje niesamowite wrażenie.
Tego się nie da opisać. To trzeba przeżyć na żywo. Oprawa muzyczna, światło i wiersze pełne wspomnień i refleksji stworzyło coś niesamowitego, zaskakującego. Ten wieczór pozostanie w mojej pamięci na zawsze.
Dyskretnie ale znacząco uczestniczył w spektaklu Czesiu Ganda prezes UTW w Gorzowie Wlkp. Fantastyczny wieczór. Gdyby ten spektakl odbyć się miał w Olsztynie czy Rzeszowie to też bym tam był.
Krysia przekazała pieniądze za tomiki poezji na wsparcie chorego dziecka. Krysiu gratuluję i chyba Ci trochę zazdroszczę tak wspaniałego występu.
Dziękuję za zaproszenie.
Roman Czarnecki