Menu Zamknij

Obraz malowany słowem

Obraz malowany słowem

09.05.2023r. lokalni wielbiciele poezji zebrali się w sali w PBP w Otwocku by poznać twórczość poetki z Gorzowa Wielkopolskiego, pani Krystyny Woźniak.

Artystka zaprezentowała wiersze ze swojego tomiku zatytułowanego „Życiopis” wydanego w 2017 roku. Poezja pani Krystyny poruszyła serca słuchaczy. Uczestnicy wieczorku zgodnie podsumowali twórczość poetki porównując wiersze do obrazów malowanych słowem. Słowo towarzyszyło Pani Krystynie od najmłodszych lat, a wieloletnia praca w Domu Dziecka w Radości była inspiracją do sięgnięcia po pióro i spisanie emocjonujących, nierzadko trudnych historii dzieci. Spotkanie nie miałoby tak pozytywnego odbioru, gdyby nie tło muzyczne, za które odpowiadał pan Czesław Ganda. Muzyka wydobyta z fletu sopranowego i altowego idealnie współgrała z twórczością poetki. Pan Czesław interesuje się również fotografią, a jego zdjęcia zrobione w 1968r.  zainspirowały panią Krystynę do stworzenia tekstu pt. „Mania”. Właśnie ten utwór, jako jedyny podczas wieczorku został zaprezentowany w formie multimedialnej. Zebrani goście mieli okazję zobaczyć fotografie z wizerunkiem dzieci wykonane w latach studenckich pana Czesława.

Słuchacze zaciekawieni wydarzeniami i bohaterami przedstawionymi w wierszach nie chcąc zaprzepaścić okazji do rozwinięcia zajmujących wątków, zadali wiele intrygujących pytań.

 

Katarzyna Popławska

zdjęcia : Katarzyna Popławska i Czesław Ganda

 

Kotka opuszcza legowisko

Drewniany piętrowy Świdermajer
zdobiony w rzeźbione tarasy, werandy.
Okna rozkwitają kordonkowymi firankami,
pelargoniami i geranium.
W radiu pionier – czerwone Gitary.
Drzwi prowadzą na przestronne podwórko,
z trzepakiem, pompą,
komórkami, gołębnikiem sąsiada Edka.
Ninka rysuje na ścieżce chłopka, często w niego gra,
ma swój ulubiony kamyk, robi też widoczki.
Wystarczy kawałek szkiełka, kilka kwiatków i niewielki dołek.
Obrazki żyją krótko – zaledwie kilka dni.
Marzy, że będzie aktorką.
Po spektaklu w teatrze narodowym,
w którym Konrad cierpiał za miliony,
musi wyjechać.

Zapomniany kamyk ukryty w świńskiej trawie tęskni.

Krystyna Woźniak

Podobne wpisy