Menu Zamknij

Wystawa plastyczna „Zamknięte w czasie”

Zamknięte w czasie

12 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 w Gorzowie Wlkp. w Klubie „U Szefa” przy ul. Chełmońskiego odbył się wernisaż akwarel Barbary Latoszek pod tytułem „Zamknięte w czasie”. Otwarciu wystawy towarzyszył program poetycko muzyczny przygotowany przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wielkopolskim. Program opracował i wyreżyserował Czesław Ganda – Prezes RSTK oraz Uniwersytetu trzeciego Wieku.

Reżyser programu ma głos

Program rozpoczęła wokalistka Oliwia Królikowska doskonaląca swoje umiejętności wokalne od kilku lat w sekcji muzycznej RSTK pod kierunkiem Czesława Gandy. Piosenki w jej wykonaniu z repertuaru Anny Jantar, Anny German i Bułata Okudżawy przeplatały się z autorskimi prezentacjami wierszy gorzowskich poetów z RSTK i UTW.

Oliwia Królikowska buduje nastrój programu

Wiersze były zróżnicowane w tematyce i nastroju. Bo i zakres tematyczny wystawy plastycznej był bardzo szeroki. Barbara Latoszek z sentymentem utrwala na swoich akwarelach fragmenty poniemieckiego Gorzowa, które po części niszczeją, a nawet są czasem wyburzane. Urodziła się i wychowała w starej części miasta i do tego jego fragmentu powraca z nostalgią, mimo iż obecnie mieszka w powojennym blokowisku i to na dość wysokiej kondygnacji. Większość prezentowanych obrazów to drzwi i portale starych poniemieckich kamienic. Fragmenty architektury mocno nadgryzione zębem czasu, ale jakże oryginalne i subtelne w swojej wymowie.

Poetycka wypowiedź Jadwigi Łowkis

Drzwi, czy wejście do budynku to też pewien symbol, przejście od sfery publicznej, do mikroświata prywatnego własnego mieszkania, kręgu rodzinnego, a nawet przejście od niemieckiego Landsberga do polskiego Gorzowa.

Krystyna Dziewiałtowska Gintowt z UTW

Wystawa plastyczna Basie Latoszek to pretekst do spojrzenia na ludzką egzystencję z perspektywy dwóch światów. Tego prywatnego, osobistego, który dzieje się za owymi drzwiami, ale i tego który funkcjonuje na zewnątrz w rzeczywistości miasta nieco powyżej 120 tys. mieszkańców.

Zenon Cichy

Zenon Cichy z jednej strony zirytowany nieco kapryśną pogodą nie akceptuje śmigusa dyngusa, który niezależnie od naszej woli spada na nas z nieba, ale też obbjawia swoje zaniepokojenie stanem przyrody, która może przegrać z nadmierną ekspansją cywilizacji, a wtedy ptaki, które jeszcze budują tu gniazda z nadzieją nie będą miały się gdzie podziać.

Grażyna Zarębska

Gorzowscy poeci podejmują dylematy wzajemnych relacji międzyludzkich, sprawy rodziny itd. Janka Jugowiak podaje pewny, ponoć wypróbowany sposób na powodzenie w miłości. W swojej lekkiej humorystycznej konwencji jest wiarygodna i przekonująca.

Janina Jurgowiak

Są obrazki z miasta takie jak choćby Park Górczyński – miejsce spacerów i relaksu na świeżym powietrzu, Jest wizerunek obecnego do niedawna „Wiesława od guzików” – który wpisał się w miejski folklor jako sprzedawca pasmanterii.

Ferdynand Głodzik

Nie wszystkie obrazki są radosne i sielankowe. Pojawia się też obrazek mieszkania z córką i ojcem, który stracił wzrok w czasie wojny.

Krystyna Woźniak

Program kończy się „Modlitwą” z repertuaru Bułata Okudżawy w wykonaniu Oliwii Królikowskiej. Ostatnią strofę piosenki śpiewają wszyscy wykonawcy.

Finał programu

„Panie zielonooki
mój Boże jedyny, spraw,
dopóki ziemia toczy się,
zdumiona obrotem spraw,
Dopóki czasu i prochu
wciąż jeszcze wystarczy jej,
daj nam każdemu po trochu.
i mnie w opiece swej miej!”

Zaproszenie na film

Po programie czas na obejrzenie fragmentu filmu „Gorzów w różowych okularach”. Autorką cyklu takich filmów jest Dominika Muniak – Szadej, która wynajduje wśród mieszkańców Gorzowa ludzi niebanalnych, oryginalnych, posiadających ciekawe pasje i zainteresowania.

Rozmowa z Basią Latoszek

Wreszcie czas na rozmowę z autorką wystawy. Oprócz pasji plastycznej, Bassia kocha zwierzęta. W jej mieszkaniu jest miejsce dla psów, kotów, a nawet ptaków, które niekiedy były leczone i pielęgnowane przez Basię i jej domowników.

Zapraszam do obejrzenia wystawy

Pozostaje zaprosić do obejrzenia wystawy, a przy okazji na skromny poczęstunek.

Goście wystawy
Krystyna Woźniak i Jarek Mielcarek
Utrwalić obraz na zdjęciu.
Łączy nas wspólna pasja
W gronie przyjaciół
Grunt to rodzinka!
Szefowie klubu „U szefa” oraz autorka wystawy.

Tekst: Ferdynand Głodzik
Zdjęcia: Ewelina Wieczorek i Agnieszka Latoszek

Podobne wpisy