Kruszwica – miasto w województwie Kujawsko-Pomorskim kojarzące się przede wszystkim z Mysią Wieżą, malowniczym jeziorem Gopło, królem Popielem i myszami. Kruszwica ma jeszcze inne oblicze – pretenduje do nazwy stolicy polskiej poezji. Od wielu lat, niestrudzona Magdalena Jagiełłowicz wraz z Krystyną Wulert, i innymi członkami RSTK w Bydgoszczy starają się propagować poezję. Raz na kwartał do grodu Piasta przybywają uznani poeci, by dzielić się swoją twórczością ze słuchaczami. W tym roku było podobnie. Kawiarenka Pod Malwami w dniu 22 marca 2024 roku zamieniła się w salon poetycki. Goście zjechali z odległych stron, a mianowicie z Rzeszowa, Warszawy, Poznania, Kowala, Bydgoszczy, Mogilna oraz pobliskiego Inowrocławia. Z Gorzowa Wielkopolskiego przyjechała bohaterka wieczoru Krystyna Woźniak. Towarzyszyli jej Czesław Ganda oraz młodziutka wokalistka Milena Rucka. Przybyłym miłośnikom słowa został zaprezentowany spektakl poetycko-muzyczny zatytułowany „Wsłuchani w modlitwę opustoszałych gniazd”. Na stoliku przed poetką spoczęły egzemplarze jej najnowszego tomiku pod tytułem „Życiopis”. Usłyszeliśmy utwory opowiadające o doznaniach autorki, jej wspomnienia oraz opowieści rodzinne. W wierszach często przewijały się motywy II wojny światowej oraz opisy traumatycznych przeżyć dzieci. Skąd ta tematyka? Poetka przepracowała wiele lat w domu dziecka i zapisała historie podopiecznych w swoich wierszach. Nastrój pogłębiała muzyka w mistrzowskim wykonaniu Czesława Gandy. Subtelne tony fletu łączyły się ze słowami. Nad oprawą muzyczną i oświetleniem czuwali Jarosław Kołodziej oraz Andrzej Modrzejewski. Występ podzielony był na części. Każdą z nich kończyły piosenki w wykonaniu Mileny Ruckiej, uczennicy Czesława Gandy. Usłyszeliśmy zatem piosenki pod tytułem : Oto jest życia mała garść ( Sł. Jerzy Dąbrowski , muz. Jarosław Kukulski), Nie ma jak dom (Autor tekstu: Grażyna Łobaszewska i Waldemar Chyliński ,kompozytor: Stanisław Sojka.) i Tango na głos i orkiestrę,( Sł. i muzyka Grzegorz Tomczak ) . Wielkim zaskoczeniem dla zgromadzonej publiczności był występ wokalny Krystyny Woźniak. Na zakończenie spotkania zaśpiewała piosenkę z repertuaru Stanisławy Celińskiej Gdzie jesteś dziewczyno(Sł. Stanisława Celińska, muz. Stanisław Muraszko).
Po spotkaniu poetyckim organizatorzy oraz goście udali się do pobliskiego pałacu w Kobylnikach. Tam przywitała wszystkich Krystyna Matuszak, prezes fundacji „Apaszka”, częstując własnoręcznie upieczonym chlebem oraz żurem. Krystyna Bukowska przywiozła smakołyki –placek oraz rogaliki. Po uczcie nastąpiła kolejna uczta, tym razem duchowa. Uczestnicy wymienili się spostrzeżeniami oraz podzieli się odniesionymi ze spotkania wrażeniami .Rozpoczęła się dyskusja nad kondycją współczesnej literatury, a w szczególności poezji. Padały liczne pytania: Jak propagować poezję? Skąd wziąć środki na tę działalność? Członkowie RSTK, opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Padały propozycje współpracy oraz nastąpiła „ burza mózgów”. Zapewne z tego nieformalnego spotkania wyłonią się nowe inicjatywy, nietypowe rozwiązania problemów. Na zakończenie wspólnie spędzanych chwil Czesław Ganda poprowadził mini warsztaty. Udzielił fachowych porad dotyczących właściwej prezentacji wierszy.
Wszystko co dobre szybko się kończy… Bogatsi o nowe przeżycia, przyjaźnie oraz doświadczenia rozjechaliśmy się w niedzielny poranek do swojej codzienności z nadzieją, że wkrótce kawiarnia „ Pod Malwami” zakwitnie po raz kolejny wierszami, a we wrześniu w pałacu w Kobylnikach i w Kruszwicy odbędzie się kolejne Ogólnopolskie Literackie Spotkanie Pokoleń.
Alicja Maria Kuberska – Inowrocław
Scenariusz: Krystyna Woźniak i Czesław Ganda
Reżyseria Czesław Ganda
Organizatorzy:
– Urząd Miasta i Gminy w Kruszwicy
– Kawiarnia Pod Malwami
Współorganizatorzy:
– Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy
– Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp.
Patronat Honorowy:
Rada Krajowa Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury w Warszawie
zdjęcia wykonali: Przemysław Bohonos, Alojzy Bukowski, Czesław Ganda